28. jul, 2016
Gomorron:)
Idag var det frisk en morgonpromenad vi fick. Det har varit underbar värme och vi har utnyttjat den til fullo:) Knappt man ville sova inomhus! Tycker ändå det är skönt med lite svalka.
Hade ett lite uppehåll från datorn och försökte läsa lite böcker istället ! Gick väl si så där :)
Har varit mycket trädgårdsaarbete och mycket vattnande denna vecka! Det växer så det knakar och mest ogräs då🤪
Rosa och Isa löper, om jag räknar rätt ska det bli date för någon av damerna i mars och det kanske blir sommarvalpar nästa år:)
Bishop var här igår och fick sitt veckobad. Han är så lätt att hantera,förutom när vi närmar oss hans bakdel !
Lite spännande var det allt med två löptikar och en pojke här! Han börjar bli intresserad men det var mest Rosa som var intresserad av honom :) Tror den gossen var rätt trött när han kom hem till matte Susanne:)
Luna har symtom som visar kanske ett tidigare löp ?? Vill ju helst hon väntar till senhösten med det! Spännande är det allt med valpplanering :)
Rosa o Luna ska snart ögonlysas och patella undersöknng göras. Alltid lite nervöst veterinären ska hitta något som inte ska vara där!!!
Bilden är på Bishop när han är ren o fin.Brukar vara ca 2 minuter! Inte lätt hålla hans skägg rent! Han älskar nämligen grässrötter, gärna inlindade med jord, sedan adjö till rent skägg :) Det närmar sig Backamos hundutställning och vi får nog förbereda oss lite mer:)
Bishop är redan en stor kille med ett bedårande ansikte och en päls som verkar lovande .Han kan gott dock lugna ner sig på växtfronten bara :)
Vi hörs!
Senaste kommentaren
15.09 | 19:14
Hej!
Vi är mycket intresserade av någon omplacering.
Har haft hund förut,
Vi är en kärleksfull familj med vuxen dotter.
Berättar givet vis mera om oss om intresse finns /mvh Helena
15.09 | 14:18
Det gör jag.
15.09 | 12:21
Hej!
Vad kul du träffat fine Hjalmar:) Kan du höra av dig på fagerhavanais@gmail.com om några dagar. Måste landa lite först:)
15.09 | 11:07
Hej!
Jag är intresserad av en valp från dig. Jag har träffat en hane, i Strömstad, som är så vacker. Vet att du just fått en ny kull men har du tid så hör gärna av dig.